top of page
THE SWAMP SHAKERS @M/DARBNĪCA
THE SWAMP SHAKERS @M/DARBNĪCA

Fri, Mar 10

|

Rīga

THE SWAMP SHAKERS @M/DARBNĪCA

THE SWAMP SHAKERS is the only band in Latvia that represents and celebrates this genre of music. It unites enthusiastic and talented musicians, fuelled by the desire to play artistically high-quality music that pleases themselves and their listeners.

Registration is closed
See other events

Time & Location

Mar 10, 2023, 9:00 PM

Rīga, Aristida Briāna iela 9, Centra rajons, Rīga, LV-1001, Latvia

About the Event

Rockabilly ir emocionāli piesātināts, enerģisks un ārkārtīgi pozītīvs, pats auteniskākais no klasiskā rokenrola paveidiem, kas radies 50. gadu vidū Amerikas Dienvidos, saplūstot balto country & western un hillbilly ar melnādaino mūziķu rhythm & blues (R&B). Rockabilly mūzika ir piecdesmito gadu kultūras neatņemama daļa.

THE SWAMP SHAKERS ir vienīgā šāda stila grupa Latvijā. Tajā apvienojušies aizrautīgi un talantīgi mūziķi, kurus vieno vēlme spēlēt mākslinieciski augstvērtīgu mūziku, kas patīk pašiem un klausītājiem. Šis ansamblis izceļas ar savu īpašo muzikālo formātu un izteikto vizuālo tēlu.

 „Mēs spēlējam gan pašu komponētas dziesmas, gan 50. gadu klasiskā rockabilly skaņdarbu interpretācijas. Ir arī nedaudz no country un hillbilly mūzikas, kam piešķiram mūsdienīgu skanējumu un papildinām ar enerģisku un atraktīvu skatuves sniegumu. Vēlamies Latvijā popularizēt rockabilly un gribētu, lai arī šeit kā lielākajā daļā Rietumu valstu, ir attīstīta rockabilly kultūra un kustība!"

Anna Andersone — kontrabass Kārlis Paukšte — bungas Egils Leimanis — ģitāra

Iepazīsties ar THE SWAMP SHAKERS- https://youtu.be/N7SEDHTfdNk

_____________________________________________________ 

ESAM ATVĒRTI NO 18:00 | KONCERTA SĀKUMS 21:00

*Biļetes: https://www.bilesuserviss.lv/lat/biletes/muzika/the-swamp-shakers-m-darbnica-385554/

|ENG|

Rockabilly is emotionally saturated, energetic and extremely positive genre, the most authentic of the classic rock and roll forms that emerged in the mid-1950s in the south of USA , when white country, western and hillbilly music merged with black rhythm & blues (R&B). Rockabilly music is an integral part of the culture of the fifties.

THE SWAMP SHAKERS is the only band in Latvia that represents and celebrates this genre of music. It unites enthusiastic and talented musicians, fuelled by the desire to play artistically high-quality music that pleases themselves and their listeners. This ensemble stands out with its distinguished musical format and distinctive visual image.

 "We play both self-composed songs and interpretations of 50's classic rockabilly compositions. There is also a bit of country and hillbilly music to which we give a modern sound and complement it with an energetic and attractive stage performance. We want to promote rockabilly in Latvia and would like to see a rockabilly culture and movement developed here as in most Western countries! "

Anna Andersone - double bass Kārlis Paukšte - drums Egils Leimanis - guitar

Meet THE SWAMP SHAKERS- https://youtu.be/N7SEDHTfdNk _________________________________________________________ 

WE ARE OPEN FROM 18:00 | CONCERT STARTS AT 21:00

*Tickets: https://www.bilesuserviss.lv/lat/biletes/muzika/the-swamp-shakers-m-darbnica-385554/

Share This Event

bottom of page